Battle porodnic

22.06.2018

Zdravotnická byrokracie chce, abychom se jako těhotné do porodnic registrovaly už třeba ve 13. nebo 14. týdnu. Pokud tedy nechcete porodit svou ratolest doma ve vaně nebo s divočákem za úplňku v lese, musíte si vybrat už v prvním trimestru tu budovu, kde budete o pár měsíců později tlačit. Musím říct, že jsem chvíli zazáviděla březím dívkám v maloměstech, které když to na ně přijde, musí se zkrátka dostat do té nejbližší větší porodnice a neřeší v prvním trimestru velký porodnický výběr. Ano, je sice hezké, že si my pražandy můžeme vybírat, ale pro mě to tedy bylo příjemné jen do doby, než mě ten výběr začal stresovat. Tak takový první náhled do sítí pražských porodnic jsem dostala od kamarádek, které už někde odrodily. Dalším postupem v tomto kolotoči je internetová rešerše. A jak už to tak u mateřských diskuzí bývá, ty ženský jsou neúprosný:

"V Thomayerce mi málem nestihli udělat císařskej řez, tam rozhodně nechoďte, jsou tam neschopný!"

"Hlavně se holky neregistrujte v Podolí, už to není, co to bývalo! Žijou z bývalé slávy!"

"Už bych nikdy nerodila dítě v Motole, byla jsem na pokoji s nepříjemnou holkou a taky na mě byl pan doktor nepříjemnej."

"Apolinář? Už ta budova je strašidelná a ještě mě tam nechali hekat jen v nějaké kóji!"

"Bulovka? Nikdy, umřelo mi tam dítě, něco zanedbali, je to tam jak na běžícím pásu."

Ano, dočtete se prakticky, že rodit nemáte nikde. A že všude je hroznej personál a doktoři neschopní. Já vím, číst jsem si to asi neměla. Další možností je ale všechny porodnice osobně obhlédnout a udělat si obrázek sama. Tak na to jsem neměla čas, ani energii. Nakonec jsem se rozhodla vlastně díky intuici, dopravní dostupnosti, zkušenosti kamarádek, a taky popisu "porodního procesu".


No a to takhle sedím před pár dny na obchodní schůzce se ženou, která porodila už asi 5 dětí. A ptá se mě, kde rodím. Tak jsem jí vysvětlovala, že v Motole, a že se tam těším. Vytřeštila oči a říká:

"V Motole?! Jen tam ne! To bejvávalo dobrý, když tam ještě byl pan doktor Vlk, ale teď se tam dějou divný věci. Mý kadeřnici, no neměla bych vám to asi říkat, se tam málem přidusilo dítě. Vlk je teď na Vinohradech, musíte jít tam. Tam teď choděj všechny rodit, i celebrity!"

Ne, neměla jste mi to říkat, to se zkrátka nedělá... a s "celebritama" se můžete jít vycpat. Porodnici si nebudu vybírat podle toho, kde rodila Agáta. To jste měli najednou pocit, že bez Vlka to dítě zkrátka ven nevyleze. Pan Vlk je určitě kapacita, o tom žádná. Ale prosím vás, neříkejte těhotnejm holkám ve 32. týdnu, že si vybrali "špatnou" porodnici. To je fakt hloupá kravina. Ve třetím trimestru máte být v klidu a ne se stresovat historkama o přidušených novorozencích. Nikam jinam nepůjdu, chci rodit v Motole a líbí se mi tam!

Jinak jestli chcete svýho chlapa třeba na hodinku někdy umlčet a koukat na jeho divný výrazy ve tváři, vemte ho na prohlídku porodnicí. Pan S. tam nepromluvil přesně 42 minut. Asi se už tolik těší, že ztratil řeč. Jo a dozvěděl se, co je to "hráz". Alelujah.