Zárybnická byla opravdu meteoroložka!

18.02.2018

Je potřeba utřídit si vědomosti o jedné konkrétní profesi. Často přemýšlím nad profesí, kterou se živím. Podle wikipedie je totiž moderátor "člověk, který pracuje ve funkci kvalifikovaného konferenciéra při nějakém rozsáhlejším uměleckém představení či při nějaké větší společenské události. Na rozdíl od běžného konferování však moderátor kultivovaným způsobem příslušnou kulturní nebo společenskou akci vhodně usměrňuje, někdy i sofistikovaně řídí." Tu definici pravděpodobně vytvářel Saša Hemala a omylem ještě nebyla upgradována. Jinak si neumím představit její opodstatněnost. 

 Profese moderátora je snad nejčastějí zneužívaná profese ever. Moderátor nemůže být každej, ale praxe ukazuje opak. Může! Od finalistky miss po zpěvačku, bývalou pornoherečku, modelku erotických aktů nebo youtubera. Někdy mají vady řeči, někdy nepříjemný, ječivý hlasy a někdy jsou blbý jak štoudev. Dosazování těhle lidí do postu moderátorů začalo Počasíčkem v devadesátkách, ale tam to dávalo smysl, že jo... Nemůžu se zbavit v hlavě spojení "kvalifikovaný konferenciér" a pak tý představy finalistky miss při nemožnosti vytvořit na podiu holou větu. Zlatej Saša a Zákopčaník. Zárybnická byla (je) opravdu meteoroložka! Chápete? A nikomu nevadilo, že má místo tváře šuplik na ponožky (promiň Aleno).

Já jsem si sama vědoma svých chyb a je přede mnou ještě dlouhá cesta, abych na sebe byla v moderátorský branži alespoň  trochu pyšná. Ale když jsem poprvý promluvila do mikrofonu, věděla jsem, že to chci hned dělat. Vlastně jsem velmi narcistně zbožňovala od začátku svůj hlas, jak se rozlíhal. No a co!

Jestli ale dovolíte, ráda bych oficiálně přepsala definici na wikipedii:

Moderátor je v novém tisíciletí člověk, který je bývalým finalistou soutěže krásy, neúspěšným hercem nebo byl vrcholovým sportovcem. Aktuálně pracuje ve funkci nekvalifikovaného konferenciéra při nějakém rozsáhlejším uměleckém představení či při uvádění jakéhokoliv hovna.

Já jen pozoruju okolí. Koukám kolem sebe taky na castinzích. Před lety jsem byla pozvaná na casting na moderování jednoho lifestyle pořadu a dala jsem se při přestávce do řeči s tehdejší královnou krásy. Ptala se mě, kde jsem dřív pracovala a já jí vyprávěla o svým působení v marketingovým oddělení na Nově. A ona se divila, že takový oddělení v televizi je. Přirozeně se začala vyptávat, co že v takový televizi ještě za další oddělení existuje. No přišlo mi to podezřelý a ptám se jí: "Kolik si myslíš, že pracuje lidí v takový televizi?" A ona na to "Nevim, tak 10 nebo 20?"

DVA - CET. Jo. Představila si jen tu Lucku s Reyem (kteří si vyrobili i nasadili televizní znělku tedy asi), nějakýho novýho Železnýho, dva kameramany a maskérku s uklízečkou. Jo a ten kšeft dostala.

Šebrleho na vás vy honiči!